Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola w firmie – jak długo trwa i kiedy wnieść sprzeciw

18 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Weronika Dąbrowska

Organ nie zawiadomi przedsiębiorcy o planowanej kontroli, jeśli jej przeprowadzenie jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, także skarbowego, lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia.

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (dalej zwana „Prawem przedsiębiorców” lub „PP”). Określa ona wzajemne stosunki pomiędzy przedsiębiorcami oraz organami władzy publicznej i reguluje m.in. zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorców. Najważniejszym jednak, jak się wydaje, trzonem Prawa przedsiębiorców są przepisy określające tryb i zasady przeprowadzania kontroli działalności gospodarczej. Przepisy PP stosuje się do wszystkich rodzajów kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców (np. podatkowej, prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych), a w zakresie nieuregulowanym w PP stosuje się przepisy ustaw szczególnych. Oznacza to, że w przypadku kontroli podatkowej stosuje się uzupełniająco przepisy Ordynacji podatkowej; w przypadku kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosuje się uzupełniająco przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wskazówki dla kontrolujących

Jedną z podstawowych zasad, stanowiącą jednocześnie dyrektywę skierowaną do organów kontrolnych, jest zasada legalności (praworządności). Zgodnie z nią organy administracji działają na podstawie i w granicach prawa, co oznacza obowiązek wykorzystywania tylko tych środków i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12423

Wydanie: 12423

Spis treści

Reklama

Zamów abonament